رنگ آکریلیک نما

رنگ اکریلیک مصارف گوناگونی دارد و یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پوشش دیوارها است. این رنگ معمولاً بر پایه آب است و در زمان اندکی پس از اعمال آن روی دیوار خشک می‌شود.

رنگ اکریلیک از رنگدانه‌های معلق در رزین‌های سیلیکونی و افزودنی هایی تشکیل شده است که در یک امولسیون پلیمری اکریلیک پراکنده شده‌اند. این رنگ به دلیل داشتن پایه آبی سریع خشک می‌شود، اما پس از خشک شدن روی دیوارها در برابر آب مقاوم می‌شود. از آنجایی که رنگ اکریلیک خیلی سریع خشک می شود، به عنوان رنگ دیوار، عملکردی عالی دارد. در ادامه به بررسی انواع رنگ اکریلیک، ویژگی‌های کلیدی و مزایا و معایب این نوع رنگ پرداخته شده است.

رنگ آکریلیک نما

انواع رنگ اکریلیک

رنگ‌های اکریلیک انواع مختلفی دارند که برای دیوارهای نما و داخلی ساختمان کاربرد دارند:

 • رنگ 100% اکریلیک
 • رنگ اکریلیک با کارایی بالا
 • رنگ اکریلیک پلی اورتان
 • رنگ لاتکس اکریلیک

1- رنگ 100% اکریلیک

رنگ 100% اکریلیک به عنوان پوشش داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. خواص این رنگ شبیه به رنگ لاتکس می‌باشد، اما چسبندگی و دوام آن بسیار بیشتر است، زیرا رنگ 100% اکریلیک بسیار چسبنده است (مانند چسب) و عملاً می‌تواند به هر سطحی بچسبد. رنگ‌های 100% اکریلیک هنگام استفاده در فضای بیرونی در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت می‌کنند.

2- رنگ اکریلیک با کارایی بالا

همانگونه که از نام این رنگ مشخص است، رنگ با کارایی بالا محصولی خاص برای استفاده در نمای بیرونی ساختمان است و در برابر تغییرات آب و هوایی از جمله تغییرات دما، یخبندان، امواج گرما، اشعه ماوراء بنفش و غیره مقاومت می‌کند. رنگ اکریلیک با کارایی بالا برای رنگ آمیزی کف پارکینگ و پله‌های بتنی نیز انتخابی ایده آل است زیرا مقاومت آنها را در برابر لغزش افزایش می‌دهد. این رنگ را می‌توان بر روی سطوح ساخته شده از گچ، فولاد یا چوب نیز اجرا کرد. قیمت این رنگ از رنگ 100% اکریلیک بالاتر است، اما دوام بیشتری دارد.

رنگ آکریلیک نما

3- رنگ پلی یورتان اکریلیک

بسیاری از تولید کنندگان رنگ، انواع رنگ‌های پلی یورتان اکریلیک (یا رنگ‌های پلی یورتان‌ 100٪ اکریلیک) را ارائه می‌دهند که به آنها رنگ انامل نیز می‌گویند. این رنگ‌ها بیشتر در کف‌های بتنی و چوبی کاربرد دارند زیرا پلی یورتان یک پوشش محافظ ضخیم ایجاد می‌کند. برخی از رنگ‌های انامل مخصوص فلز ساخته شده‌اند و ضد زنگ هستند. همچنین لاک‌های شفاف پلی یورتان نیز موجود هستند. معایب اصلی رنگ پلی یورتان سطوح بالای مواد شیمیایی و بوی آن است. در صورت امکان، می‌بایست محصولات سازگارتر با محیط زیست را انتخاب نمود.

4- رنگ لاتکس اکریلیک

امروزه استفاده از این نوع رنگ رو به افزایش است. این رنگ در واقع یک رنگ لاتکس است که برای فضاهای داخلی ساختمان کاربرد دارد. رنگ لاتکس اکریلیک کمی گران‌تر از رنگ لاتکس معمولی می‌باشد، همچنین بادوام‌تر است و قابلیت پوششی زیادی دارد.

ویژگی‌های کلیدی رنگ اکریلیک

برخی از ویژگی‌های کلیدی رنگ اکریلیک برای پوشش دیوارها عبارتند از:

 • این رنگ محلول در آب است.
 • هنگام اعمال آن روی دیوار آن را تنها می‌توان با آب مخلوط نمود.
 • رنگ لایه نازک می‌تواند در عرض 20 دقیقه خشک و رنگ لایه ضخیم حداکثر در عرض سه روز خشک شود.
 • هیچ بو یا بخار سمی ندارد و غیر قابل اشتعال است.
 • رنگ به محض خشک شدن دائمی می‌شود.
 • پس از خشک شدن، می‌توانید با صابون و یک پارچه تمیز هرگونه آلودگی را پاک کنید.
Affectionate couple painting together a room in their new house

کاربرد رنگ اکریلیک

رنگ های اکریلیک هنگام استفاده بر روی دیوارها، پوشش بسیار خوبی را ارائه می‌دهند. رنگدانه‌‎های موجود در رنگ اکریلیک به ماندگاری طولانی مدت آن بر روی دیوارها کمک می‌کند. هنگامی که محل سکونت یا محل کار خود را با رنگ اکریلیک رنگ آمیزی می‌کنید، نمای آنها جلوه و سرزندگی بیشتری پیدا می‌کنند. از رنگ اکریلیک می‌توان برای پوش دیوار داخلی و همچنین رنگ نمای ساختمان استفاده نمود. علاوه بر دیوارها، حتی می توان از آن برای رنگ آمیزی اشیاء دیگر در داخل و اطراف خانه استفاده کرد.

قبل از اعمال رنگ اکریلیک روی دیوار نیاز به اعمال یک لایه پرایمر است. انتخاب یک پرایمر آکریلیک مناسب بسیار مهم است. این موضوع می‌تواند در دوام و ماندگاری رنگ اکریلیک تآثیر بگذارد و از صرف هزینه و زمان برای رنگ ‌آمیزی مجدد جلوگیری کند. امروزه پرایمرهای رنگ اکریلیک در انواع مختلف و هزینه به صرفه در بازار موجود هستند. کاربرد این پرایمرها عموماً آسان است، به سرعت خشک می‌شوند و برای مدت زمان طولانی‌ ماندگاری دارند. همچنین در برابر ترک خوردگی، لایه لای شدن و تاول زدن مقاوم هستند.

مزایای رنگ اکریلیک

 هنگام انتخاب رنگ اکریلیک نیاز هست مزایا و معایب آن بررسی شود تا انتخابی بهینه داشته باشید. در ذیل مزایا و معایب این رنگ شرح داده شده‌اند.

 • رنگ اکریلیک کاربرد متنوعی دارد. این بدان معناست که می توان آن را روی هر سطحی که فاقد چربی و روغن است اعمال نمود. این سطوح عبارتند از چوب، کاغذ، شیشه، سنگ، پلاستیک، فلز. با مراقبت و عمل آوری مناسب، رنگ اکریلیک را می توان تقریباً روی هر سطحی اعمال کرد.
 • ویژگی خشک شدن سریع آن باعث می‌شود پروژه سریعتر به پایان برسد.
 • مواد سمی کمی دارد و برای کودکان و حیوانات خانگی مضر نیست.
 • رنگ اکریلیک به دلیل حلالیت آن در آب هنگامی که هنوز خیس است به راحتی از سطح پاک می‌شود. در نتیجه، نیازی به استفاده از رقیق کننده‌های رنگی که بوی نامطبوع دارند، نخواهد بود.
 • انعطاف پذیری یکی دیگر از مزایای رنگ اکریلیک است. انعطاف پذیری این امکان را می‌دهد که مواد مختلف را با رنگ مخلوط کنید تا زمان خشک شدن را تغییر دهید یا بافت متفاوتی بدست آورید.
 • رنگ اکریلیک پس از خشک شدن در برابر آب مقاومت می‌کند.
 • رنگ اکریلیک بادوام است، دچار پوسته پوسته شدن، ترک خوردگی، تغییر رنگ و محوشدن نمی‌‎شود.

معایب رنگ اکریلیک

 • ویژگی خشک شدن سریع رنگ اکریلیک نیاز به بالا بردن سرعت کار و استفاده از نیروهایی با مهارت بالاتری دارد.
 • زمانی که رنگ خشک می‌شود به سختی از روی پوست یا لباس جدا می‌شود.
 • پس از خشک شدن، کمی تیره می‌شود، بنابراین ممکن است دقیقاً رنگی را که انتظار دارید بدست نیاید.
 • شستن آن از روی قلم مو پس از خشک شدن آسان نیست. بنابراین، می‌بایست همیشه قلم مو را مرطوب نگه داشت.