عایق سفید بام

در حال حاضر در کشورهای پیشرفته به جای قیرگونی و ایزوگام از مصالح جایگزینی همچون عایق سفید بام به منظور آب بندی پشت بام ها استفاده می شود. عایق سفید یا بام سفید که بر پایه پلیمرها و مواد اکریلیکی ساخته می شود، یک پوشش کاملاً آب بند بوده و با محیط زیست سازگار است. به طوری که برای استفاده کافی است آن را با آب ترکیب نمایید. مزایا و کاربرد عایق سفید بام زیاد است که در ادامه به آن بیشتر می پردازیم. همچنان با شرکت نانو پودر توس ارائه دهنده انواع عایق ها و رنگ های نمای ساختمان همراه باشید.

 

عایق سفید بام چیست؟

پشت بام ها یکی ار نقاط آسیب پذیر ساختمان ها هستند. چرا که در طول سال بارها در معرض برف و باران و آب ناشی از شستشو و کولرها قرار می گیرند. بنابراین جهت افزایش مقاومت آنها در برابر رطوبت باید از عایق بندی یا ایزولاسیون استفاده کرد. قیروگونی و ایزوگام از عایق های متداول برای پشت بام ها محسوب می شوند. اما امروزه علاوه بر این موارد از عایق سفید بام که ترکیبی از اپوکسی ، پلی اورتان و یا عایق های پایه آبی است بیشتر استفاده می شود.

از آنجا که عایق سفید بام یا عایق سفید بر پایه رزین های اکریلیک فرموله و ساخته شده است، به همین خاطر از ویژگی هایی همچون انعطاف پذیری، خاصیت الاسیته یا کشسانی ، مقاومت در برابر آب و رطوبت، مقاومت در برابر نور خورشید و غیره برخوردار می باشد. سفید بودن رنگ این عایق نیز نقش مهمی در خنک نگه داشتن سقف به خصوص در فصول گرم سال دارد. عایق سفید فقط مختص پشت بام نیست بلکه برای آب بندی قسمت های دیگر نیز کاربرد دارد. در ادامه به کاربردهای عایق سفید بام بیشتر می پردازیم.

مزایای عایق سفید بام چیست؟

عایق سفید بام یکی از مقرون به صرفه ترین و کاربردی ترین عایق های رطوبتی موجود است. این عایق در برابر آب های موقت مثل برف و باران از مقاومت بالایی برخوردار است و به راحتی با انواع ابزارهای رنگ آمیزی مثل قلمو و غلطک بر روی سطوح مختلف اعمال می شود. عایق سفید بام جهت مرمت سطوح ایزوگام و قیرگونی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از مزایای مهم عایق بام سفید عبارتند از:

– در برابر آب، رطوبت، اشعه فرابنفش و ذرات آلاینده موجود در هوا مقاومت بالایی دارد.

– پشت بام را در فصول گرم خنک نگه می دارد.

– در برابر ایجاد درز و ترک در شرایط جوی مختلف مقاوم است.

– در صورت آسیب دیدگی مرمت آن ساده و آسان است.

– نسبت به قیروگونی و ایزوگام از وزن سبک تری برخوردار است.

–  اشتعال ناپذیر است و در حریق و آتش سوزی خطری ایجاد نمی کند.

– از چسبندگی بسیار عالی نسبت به ایزوگام و قیرگونی برخوردار است.

– روی انواع سطوح قائم، افقی و شیب دار قابل اجرا است.

 

 مقایسه عایق سفید بام با قیرگونی و ایزوگام

برای چسباندن قیرگونی و ایزوگام با مشعل پشت صفحات ایزوگامی را داغ و ذوب می کنند که همین امر احتمال پوسته کردن و عدم اتصال در لبه ها و همینطور عدم اتصال در نقاطی مثل لوله های تهویه و پایه های سازه ای (پایه برج های خنک کن) را به وجود می آورد.

در قیرگونی و ایزوگام به هیچ عنوان رطوبت زیرین به بیرون راه ندارد و به همین خاطر امکان رشد میکروارگانیسم ها و قارچ و کپک در لایه های زیرین فراهم می شود. اما عایق سفید بام به خاطر پایه آب بودن و قابلیت تنفسی که دارد، در عین این که به خوبی عایق رطوبت و آب است، منجر به خارج کردن رطوبت انباشته شده در زیر لایه رنگ و در نتیجه خشک ماندن لایه های زیرین می شود. بنابراین در عایق سفید لایه های زیرین خشک و عاری از هر گونه میکرو ارگانیسم هستند.

همچنین برخلاف قیرگونی و ایزوگام که مخصوصا در فصول سرد سال خشک و شکننده می گردند و با کوچک ترین فشاری ترک خورده و می شکنند، میزان کشسان بودن عایق سفید موجب می شود که در گرما و سرما خاصیت خود را حفظ کند و در نتیجه مانع از آسیب دیدن آن در ترددها می گردد.

از عایق سفید بام می توان در کلیه سطوح بتنی، چوبی، فلزی، سیمانی، موزاییک، آسفالت و ایزوگام استفاده نمود. تنها محدودیت استفاده از آن، وجود چربی، خاک و همچنین وجود جلبک و خزه در سطح می باشد که در این حالت سطح باید ابتدا تمیز شود.

جهت اطلاع دقیق از قیمت محصولات عایق سفید بام و اجرای عایق سفید و هزینه های موارد مرتبط با آن، با متخصصین ما در شرکت نانو پودر توس تماس بگیرید.

کابردهای مهم عایق سفید چیست؟

عایق سفید از قابلیت بالایی برای آب بندی کلیه سطوح برخوردار است. از جمله کاربردهای عایق سفید عبارتند از:

– آب بندی استخرها و مخازن آب

– آب بندی کامل پشت بام

– آب بندی بام سبز و نمای سبز

– آب بندی سرویس های بهداشتی و حمام ها

– رفع نشت ایزوگام یا قیرگونی

– آب بندی پی ساختمان ها

– آب بندی بتن

– آب بندی ورق های گالوانیزه و سقف های عرشه فولادی

عایق سفید بام چگونه اجرا می شود؟

نکته مهم در اجرای مناسب عایق سفید یا بام سفید، تمیز بودن سطح زیرکار است. بنابراین قبل از اعمال این عایق سطح زیرین آن باید از هر گونه آلودگی، جرم و همینطور انواع روغن ها و چربی هایی که مانع از اتصال صحیح و کامل عایق با سطح زیرین می شود، تمیز گردد. برای تمیز کردن سطح زیرین کار می توانید از فشار آب استفاده نمایید.

همچنین قبل از اجرا باید تمام قسمت های آسیب دیده، پوسته یا تبله شده و همچنین برآمده یا فرو رفته با کمک سیمان پلیمری ترمیم گردد. در قسمت های دارای شکستگی و زایده نیز باید از توری مش دار (ترجیحا فایبرگلاس) استفاده شود و توری مش باید حداقل 5 سانتی متر در لبه ها روی هم بیفتد. در شرایطی که ناچار به چاک دادن فایبرگلاس می شوید، (مانند دور لوله ها یا پایه های کولر) باید از چند لایه توری مش استفاده کنید.

پس از اینکه سطح کاملا یک دست، تمیز و صاف شد، ابتدا باید از پرایمر اکریلیکی پایه آب به عنوان لایه مقدماتی زیرین استفاده گردد. پس از خشک شدن ملات، جهت اتصال بهتر باید روی آن را با چسب لاتکس پر نمود. بعد از گذشت تقریبا 6 ساعت، می توانید یک لایه از عایق سفید یا بام سفید را روی پشت بام اجرا نمایید. البته باید دقت شود که سطح اجرا شده را بلافاصله با توری فایبرگلاس مخصوص پوشانید. سپس می توانید لایه دوم عایق را نیر با غلتک بر روی پشت بام اجرا کنید. برای خرید محصولات عایق سفید بام با شرکت نانو توس تماس بگیرید.

انواع محصولات عایق سفید بام در شرکت نانو پودر توس

انواع محصولات عایق سفید یا بام سفید، بر پایه مواد پلیمری و مواد اکریلیکی می باشند. در اینجا به ویژگی های کلی هر کدام از این محصولات اشاره خواهیم کرد:

 

  • عایق اکریلیکی

عایق اکریلیکی تک جزئی یکی از پرکاربردترین محصولات در این زمینه است. این عایق را می توانید با آب یا رنگ های پلیمری ترکیب نموده و ترکیب حاصل را به طور مستقیم به عنوان آب بند استفاده کنید.

مزایای عایق اکریلیکی تک جزئی عبارتند از:

– دارای خاصیت چسبندگی فوق العاده به انواع سطوح

– هم رنگ شدن با استخر یا مخزن آب و پوشش آببند آن

– امکان استفاده به عنوان ماده چسباننده در پودر بندکشی

– کاهش هزینه ها

– برخورداری از خصوصیات فنی بالا و عملکرد مناسب

– مقاومت در برابر سرما و گرما، رسوبات، کربنات، بنزین، الکل و اسید

معایب عایق اکریلیکی تک جزئی عبارتند از:

– سمی است و هرگز نباید تنفس شود.

– از تماس آن با پوست و چشم جدا خودداری نمایید.

 

عایق پلیمری

  • عایق پلیمری پودری

چنانچه از پودرهای پلیمری مخصوص در ترکیب با آب جهت آب بندی استفاده گردد، به آن عایق پلیمری پودری گفته می شود. این مواد در مقیاس مولکولی سطوح زیرین خود را آب بند می نمایند.

مزایای عایق پلیمری پودری عبارتند از:

– عدم احتیاج به نیروی متخصص و ماهر برای اجرا

– ترکیب شدن مناسب با رنگ ها

– اجرای ساده و آسان

– آب گیری استخرها و مخازن آّب در سه روز

– قیمت مقرون به صرفه

– عمر و دوام بالا (عمری برابر با عمر بتن و سیمان)

– قابل استفاده برای آب بندی مخازن آب شرب

معایب عایق پلیمری پودری عبارتند از:

– پس از اجرا نیاز به عمل آوری دارد و سطح باید مرطوب نگه داشته شود.

شرکت نانو پودر توس تولید کننده انواع عایق پلیمری سیمانی (عایق سفید بام) بر پایه مواد پلیمری و اکریلیکی است.

این محصول یک پوشش الاستومری ضدآب با استحکام بالا روی سطح بام ایجاد می‌کند و تنها با استفاده از یک لایه رنگ ضد UV روی آن حداکثر بازتاب نور خورشید و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی را فراهم می‌کند.

عایق سفید بام نانو پودر توس در برابر سایش، رشد قارچ، آلودگی و شرایط آب و هوایی شدید مقاومت می‌کند. این سیستم بام همه کاره را می‌توان بر روی سقف‌های مختلف بتنی و آسفالتی اجرا کرد.

این عایق سفید بام الاستومری سطحی یکنواخت و بدون درز ایجاد می‌کند که حتی در دماهای پایین نیز انعطاف پذیر باقی می‌ماند و در نتیجه دچار آسیب و ترک نمی‌شود.

همچنین درصد بالایی از تابش خورشیدی را منعکس می‌کند که به طور قابل توجهی انرژی مورد نیاز ساختمان را کاهش می‌دهد.

برخی محل های کاربردهای این عایق عبارتند از:

دال سقف (مسطح و شیبدار)

سقف‌های پلکانی آزبست و آهکی

مخازن آب پی وی سی

دیوارهای خارجی و بالکن

بام کارخانه ها

بام ساختمان‌های تجاری و مسکونی

کاربردهای عایق سفید بام برای پشت بام ساختمان ها

آسیب آب یکی از جدی‌ترین تهدیدات بالقوه برای پایداری بام ساختمان است. از آب باران تا شبنم موجود در هوا، می‌تواند به راحتی به بام نفوذ کرده و آن را ضعیف کند.

آب همچنین می‌تواند منجر به ایجاد کپک و پوسیدگی شود. یکی از مهمترین وظایف پوشش بام ساختمان، ایجاد یک محافظ در برابر نفوذ آب است که آن را در برابر باران، تگرگ، نور خورشید و سایر عوامل مخرب مقاوم نماید.

بنابراین، انتخاب راه‌حلی برای مراقبت از بام ساختمان از آسیب‌های احتمالی امری ضروری و بااهمیت می‌باشد. استفاده از عایق‌های پلیمری سیمانی که در ایران به عنوان عایق سفید بام مصطلح هستند یکی از مؤثرترین روش‌ها برای انجام این کار است.

عایق سفید بام یک پوشش ضدآب و بازتابنده است که محافظت بیشتری از بام ساختمان شما در برابر عناصر محیطی مخرب ایجاد می‌کند. جنس این پوشش از مواد پلیمری و الاستومری بوده و به صورت مایع است، بنابراین می‌تواند کاملاً سطح بام را بپوشاند و محافظت مؤثرتری ایجاد کند. استفاده از پوشش سفید بام مزایای زیادی دارد، به همین دلیل امروزه بسیار محبوب شده‌اند.

این عایق برای دوام بیشتر در معرض نور خورشید می تواند توسط یک لایه رنگ ضد UV شرکت نانو پودر توس یا موزائیک و یا مصالح دیگر پوشانده شود.

الف) عایق سفید بام به کنترل بهتر دمای داخل ساختمان کمک می‌کند.

هنگامی که نور خورشید به سطح بام برخورد می‌کند، گرمای آن به داخل ساختمان نفوذ می‌کند و باعث افزایش دمای دمای داخل ساختمان می‌گردد.

از این رو، ثابت نگه داشتن دمای مطبوع در ساختمان دشوار است. یک عایق سفید بام می تواند با انعکاس بیشتر گرمای خورشید از بام ساختمان، این مشکل را حل کند. بنابراین، نیاز به صرف هزینه ماهانه بیشتر برای تهویه مطبوع از بین خواهد رفت.

عایق سفید بام یک راه عالی برای بهبود بهره وری انرژی ساختمان است. بر خلاف عایق‌های معمولی مانند ایزوگام یا قیرگونی، عایق‌های سفید بام ضد UV می توانند 80 تا 90 درصد از اشعه‌های UV خورشید را منعکس کنند و جریان گرما را به داخل ساختمان کاهش دهند.

این امر بار کاری سیستم های HVAC را در ماه‌های گرم تابستان کاهش می دهد و هزینه‌ خنک کننده‌های داخلی را به طور متوسط تا 20٪ کاهش می‌دهد.

ب) عایق سفید بام پایداری و سازگاری با محیط زیست ساختمان شما را افزایش می‌دهد.

در سال‌های اخیر، تقاضا برای راهکارهای بام پایدارتر به ‌دلیل قوانین زیست‌محیطی و قوانین ساختمانی و همچنین افزایش نگرانی برای محیط‌زیست، به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است.

استفاده از عایق سفید بام ضایعات ساختمانی حاصل از تخریب و بازسازی بام ساختمان‌ها را کاهش می‌دهد و با دارا بودن قابلیت پوشش دهی مجدد به افزایش پایداری کمک می‌کند.

همچنین به دلیل کنترل میزان استفاده از تهویه مطبوع، یک عایق سفید بام به شما کمک می‌کند تا میزان انرژی مورد نیاز برای خنک نگه داشتن ساختمان خود را کاهش دهید که منجر به سازگاری بیشتر ساختمان با محیط زیست می‌گردد.

با افزایش مصرف انرژی ساختمان، افزودن عایق سفید بام به افزایش ارزش ساختمان کمک می‌کند. در ساختمان‌های تجاری، دوستدار محیط‌زیست بودن ساختمان می‌تواند موجب بهبود برند کسب و کار گردد.

پ) عایق سفید بام عمر بام ساختمان شما را افزایش می‌دهد.

تعمیر و مرمت سقف ساختمان اگر پرتکرار شود، کاری زمانبر و پرهزینه است. از این رو استفاده از یک عایق بام با کیفیت بالا می‌تواند یک سرمایه گذاری هوشمندانه باشد.

عایق سفید بام می‌تواند به افزایش عمر مفید سقف ساختمان شما کمک کند و زمان نیاز به تعویض آن را به تعویق بیاندازد. این ویژگی برای بسیاری از صاحبان خانه و مشاغل، هزینه اولیه بالاتر این پوشش‌ها را توجیه پذیر کرده است.

به هر حال، یک عایق بام هزینه بسیار کمتری نسبت به تعویض کل بام ساختمان دارد. علاوه بر این، عایق سفید بام می تواند احتمال نیاز به تعمیرات منظم بام را کاهش دهد.

ت) عایق سفید بام به راحتی اجرا می‌شود.

خوشبختانه فرآیند اجرای عایق سفید بام نسبتاً ساده و سریع است. همچنین زمان خشک شدن آن طولانی نیست. یک نیروی پیمانکار باتجربه اجرای بام می‌تواند مراحل اعمال عایق سفید بام را برای شما به درستی انجام دهد.

عایق سفید بام نیازی به پوشش نهایی محافظ ندارد. عایق سفید بام هنگامی که به درستی اعمال شود، باید بتواند حتی در شدیدترین چرخه‌های حرارتی منبسط و منقبض شود و دچار ترک یا پوسته پوسته شدن نشود.