عایق سفید بام

در حال حاضر در کشورهای پیشرفته به جای قیرگونی و ایزوگام از مصالح جایگزینی همچون عایق سفید بام به منظور آب بندی پشت بام ها استفاده می شود. عایق سفید یا بام سفید که بر پایه پلیمرها و مواد اکریلیکی ساخته می شود، یک پوشش کاملاً آب بند بوده و با محیط زیست سازگار است. به طوری که برای استفاده کافی است آن را با آب ترکیب نمایید. مزایا و کاربرد عایق سفید بام زیاد است که در ادامه به آن بیشتر می پردازیم. همچنان با شرکت نانو پودر توس ارائه دهنده انواع عایق ها و رنگ های نمای ساختمان همراه باشید.

 

عایق سفید بام چیست؟

پشت بام ها یکی ار نقاط آسیب پذیر ساختمان ها هستند. چرا که در طول سال بارها در معرض برف و باران و آب ناشی از شستشو و کولرها قرار می گیرند. بنابراین جهت افزایش مقاومت آنها در برابر رطوبت باید از عایق بندی یا ایزولاسیون استفاده کرد. قیروگونی و ایزوگام از عایق های متداول برای پشت بام ها محسوب می شوند. اما امروزه علاوه بر این موارد از عایق سفید بام که ترکیبی از اپوکسی ، پلی اورتان و یا عایق های پایه آبی است بیشتر استفاده می شود.

از آنجا که عایق سفید بام یا عایق سفید بر پایه رزین های اکریلیک فرموله و ساخته شده است، به همین خاطر از ویژگی هایی همچون انعطاف پذیری، خاصیت الاسیته یا کشسانی ، مقاومت در برابر آب و رطوبت، مقاومت در برابر نور خورشید و غیره برخوردار می باشد. سفید بودن رنگ این عایق نیز نقش مهمی در خنک نگه داشتن سقف به خصوص در فصول گرم سال دارد. عایق سفید فقط مختص پشت بام نیست بلکه برای آب بندی قسمت های دیگر نیز کاربرد دارد. در ادامه به کاربردهای عایق سفید بام بیشتر می پردازیم.

مزایای عایق سفید بام چیست؟

عایق سفید بام یکی از مقرون به صرفه ترین و کاربردی ترین عایق های رطوبتی موجود است. این عایق در برابر آب های موقت مثل برف و باران از مقاومت بالایی برخوردار است و به راحتی با انواع ابزارهای رنگ آمیزی مثل قلمو و غلطک بر روی سطوح مختلف اعمال می شود. عایق سفید بام جهت مرمت سطوح ایزوگام و قیرگونی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از مزایای مهم عایق بام سفید عبارتند از:

– در برابر آب، رطوبت، اشعه فرابنفش و ذرات آلاینده موجود در هوا مقاومت بالایی دارد.

– پشت بام را در فصول گرم خنک نگه می دارد.

– در برابر ایجاد درز و ترک در شرایط جوی مختلف مقاوم است.

– در صورت آسیب دیدگی مرمت آن ساده و آسان است.

– نسبت به قیروگونی و ایزوگام از وزن سبک تری برخوردار است.

–  اشتعال ناپذیر است و در حریق و آتش سوزی خطری ایجاد نمی کند.

– از چسبندگی بسیار عالی نسبت به ایزوگام و قیرگونی برخوردار است.

– روی انواع سطوح قائم، افقی و شیب دار قابل اجرا است.

 

 مقایسه عایق سفید بام با قیرگونی و ایزوگام

برای چسباندن قیرگونی و ایزوگام با مشعل پشت صفحات ایزوگامی را داغ و ذوب می کنند که همین امر احتمال پوسته کردن و عدم اتصال در لبه ها و همینطور عدم اتصال در نقاطی مثل لوله های تهویه و پایه های سازه ای (پایه برج های خنک کن) را به وجود می آورد.

در قیرگونی و ایزوگام به هیچ عنوان رطوبت زیرین به بیرون راه ندارد و به همین خاطر امکان رشد میکروارگانیسم ها و قارچ و کپک در لایه های زیرین فراهم می شود. اما عایق سفید بام به خاطر پایه آب بودن و قابلیت تنفسی که دارد، در عین این که به خوبی عایق رطوبت و آب است، منجر به خارج کردن رطوبت انباشته شده در زیر لایه رنگ و در نتیجه خشک ماندن لایه های زیرین می شود. بنابراین در عایق سفید لایه های زیرین خشک و عاری از هر گونه میکرو ارگانیسم هستند.

همچنین برخلاف قیرگونی و ایزوگام که مخصوصا در فصول سرد سال خشک و شکننده می گردند و با کوچک ترین فشاری ترک خورده و می شکنند، میزان کشسان بودن عایق سفید موجب می شود که در گرما و سرما خاصیت خود را حفظ کند و در نتیجه مانع از آسیب دیدن آن در ترددها می گردد.

از عایق سفید بام می توان در کلیه سطوح بتنی، چوبی، فلزی، سیمانی، موزاییک، آسفالت و ایزوگام استفاده نمود. تنها محدودیت استفاده از آن، وجود چربی، خاک و همچنین وجود جلبک و خزه در سطح می باشد که در این حالت سطح باید ابتدا تمیز شود.

جهت اطلاع دقیق از قیمت محصولات عایق سفید بام و اجرای عایق سفید و هزینه های موارد مرتبط با آن، با متخصصین ما در شرکت نانو پودر توس تماس بگیرید.

کابردهای مهم عایق سفید چیست؟

عایق سفید از قابلیت بالایی برای آب بندی کلیه سطوح برخوردار است. از جمله کاربردهای عایق سفید عبارتند از:

– آب بندی استخرها و مخازن آب

– آب بندی کامل پشت بام

– آب بندی بام سبز و نمای سبز

– آب بندی سرویس های بهداشتی و حمام ها

– رفع نشت ایزوگام یا قیرگونی

– آب بندی پی ساختمان ها

– آب بندی بتن

– آب بندی ورق های گالوانیزه و سقف های عرشه فولادی

عایق سفید بام چگونه اجرا می شود؟

نکته مهم در اجرای مناسب عایق سفید یا بام سفید، تمیز بودن سطح زیرکار است. بنابراین قبل از اعمال این عایق سطح زیرین آن باید از هر گونه آلودگی، جرم و همینطور انواع روغن ها و چربی هایی که مانع از اتصال صحیح و کامل عایق با سطح زیرین می شود، تمیز گردد. برای تمیز کردن سطح زیرین کار می توانید از فشار آب استفاده نمایید.

همچنین قبل از اجرا باید تمام قسمت های آسیب دیده، پوسته یا تبله شده و همچنین برآمده یا فرو رفته با کمک سیمان پلیمری ترمیم گردد. در قسمت های دارای شکستگی و زایده نیز باید از توری مش دار (ترجیحا فایبرگلاس) استفاده شود و توری مش باید حداقل 5 سانتی متر در لبه ها روی هم بیفتد. در شرایطی که ناچار به چاک دادن فایبرگلاس می شوید، (مانند دور لوله ها یا پایه های کولر) باید از چند لایه توری مش استفاده کنید.

پس از اینکه سطح کاملا یک دست، تمیز و صاف شد، ابتدا باید از پرایمر اکریلیکی پایه آب به عنوان لایه مقدماتی زیرین استفاده گردد. پس از خشک شدن ملات، جهت اتصال بهتر باید روی آن را با چسب لاتکس پر نمود. بعد از گذشت تقریبا 6 ساعت، می توانید یک لایه از عایق سفید یا بام سفید را روی پشت بام اجرا نمایید. البته باید دقت شود که سطح اجرا شده را بلافاصله با توری فایبرگلاس مخصوص پوشانید. سپس می توانید لایه دوم عایق را نیر با غلتک بر روی پشت بام اجرا کنید. برای خرید محصولات عایق سفید بام با شرکت نانو توس تماس بگیرید.

انواع محصولات عایق سفید بام در شرکت نانو پودر توس

انواع محصولات عایق سفید یا بام سفید، بر پایه مواد پلیمری و مواد اکریلیکی می باشند. در اینجا به ویژگی های کلی هر کدام از این محصولات اشاره خواهیم کرد:

 

  • عایق اکریلیکی

عایق اکریلیکی تک جزئی یکی از پرکاربردترین محصولات در این زمینه است. این عایق را می توانید با آب یا رنگ های پلیمری ترکیب نموده و ترکیب حاصل را به طور مستقیم به عنوان آب بند استفاده کنید.

مزایای عایق اکریلیکی تک جزئی عبارتند از:

– دارای خاصیت چسبندگی فوق العاده به انواع سطوح

– هم رنگ شدن با استخر یا مخزن آب و پوشش آببند آن

– امکان استفاده به عنوان ماده چسباننده در پودر بندکشی

– کاهش هزینه ها

– برخورداری از خصوصیات فنی بالا و عملکرد مناسب

– مقاومت در برابر سرما و گرما، رسوبات، کربنات، بنزین، الکل و اسید

معایب عایق اکریلیکی تک جزئی عبارتند از:

– سمی است و هرگز نباید تنفس شود.

– از تماس آن با پوست و چشم جدا خودداری نمایید.

 

عایق پلیمری

  • عایق پلیمری پودری

چنانچه از پودرهای پلیمری مخصوص در ترکیب با آب جهت آب بندی استفاده گردد، به آن عایق پلیمری پودری گفته می شود. این مواد در مقیاس مولکولی سطوح زیرین خود را آب بند می نمایند.

مزایای عایق پلیمری پودری عبارتند از:

– عدم احتیاج به نیروی متخصص و ماهر برای اجرا

– ترکیب شدن مناسب با رنگ ها

– اجرای ساده و آسان

– آب گیری استخرها و مخازن آّب در سه روز

– قیمت مقرون به صرفه

– عمر و دوام بالا (عمری برابر با عمر بتن و سیمان)

– قابل استفاده برای آب بندی مخازن آب شرب

معایب عایق پلیمری پودری عبارتند از:

– پس از اجرا نیاز به عمل آوری دارد و سطح باید مرطوب نگه داشته شود.