آشنایی با دیوار آکوستیک و کاربردهای آن

وجود صداهای مختلف در فضاهای خانگی یا اداری گاهی منجر به ایجاد آلودگی صوتی می‌شود. آلودگی صوتی می‌تواند بر تمرکز افراد تأثیر بگذارد و بهره‌وری، خلاقیت و کیفیت خواب را کاهش دهد. امروزه به منظور مقابله با این مشکل، می‌توان از دیوارهای آکوستیک در اجرای ساختمان‌ها استفاده نمود. در این مقاله ابتدا به سوال دیوار آکوستیک چیست می پردازیم و سپس به نحوه عملکرد، ویژگی و مزایای این دیوارها خواهیم پرداخت.

 

منظور از دیوار آکوستیک چیست؟

دیوار آکوستیک دیواری است که برای کاهش نویز و جلوگیری از اکوی صدا در فضاهای داخلی طراحی شده‌ است. این دیوارها معمولاً از مواد متخلخل تولید می‌شوند که امواج صوتی را جذب، منعکس و یا منتشر می‌کند. پارچه، نمد، فوم، چوب و یا فایبرگلاس مثالهایی از این مواد متخلخل هستند.

دیوارهای آکوستیک اغلب در اشکال، اندازه‌ و طرح‌های مختلف موجود هستند و می‌توانید از آنها به عنوان دیوارهای جدا کننده فضاهای داخلی که هم جنبه تزئینی دارند و هم عایق صدا هستند، استفاده کنید. دیوارهای آکوستیک استاندارد عمدتاً به صورت پنل‌های آماده مستطیل و مربعی شکل در بازار موجود هستند، اما به صورت سفارشی نیز ساخته می‌شوند.

این دیوارها نه تنها صدا را جذب می‌کنند، بلکه بسیاری از دیوارهای اکوستیک عایق حرارتی نیز هستند و می‌توانند تا حدی فضا را عایق کنند تا دمای داخلی ثابت بماند.

نصب این دیوارها بسیار آسان است و معمولاً در فضاهای بزرگ مانند ساختمان‌های اداری و مسکونی، استودیوها، رستوران و سینماها استفاده می‌شوند. همچنین در فضاهای ساختمان مسکونی مانند آشپزخانه، استودیوی خانگی، اتاق مطالعه و اتاق خواب نیز کاربرد دارند. دیوارهای جداکننده آکوستیک به دلیل نصب آسان و وزن سبک در اجرای سیستم‌های ساختمانی جدید مانند LSF کاربرد فراوانی دارند.

 

دیوار اکوستیک چگونه مانع از ورود سروصدا می شود؟

بعد از پاسخی کوتاه به سوال  دیوار آکوستیک چیست؟ نوبت به نحوه عملکرد دیوارهای آکوستیک ساده می رسد. هنگامی که امواج صوتی به یک سطح سخت برخورد می‌کنند، به داخل فضا منعکس و باعث پژواک و انتشار صدا می‌شوند. دیوارهای آکوستیک با جذب امواج صوتی، مانع انعکاس صدا به داخل فضا می‌شوند. هنگامی که امواج صوتی به یک صفحه آکوستیک برخورد می‌کنند وارد مواد متخلخل دیوار می‌شوند و در داخل آن به دام می‌افتند و میزان صدایی که به فضا بازتاب می‌شود به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد. به این دلیل انجام این فرآیند، پژواک و طنین صدا در فضا به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

 

دیوار آکوستیک - شرکت نانوتوس

کاربرد دیوار آکوستیک چیست؟

اما کاربرد دیوار آکوستیک چیست؟ این دیوارها در همه فضاها مورد نیاز نیستند و در فضاهایی کاربرد دارند که ملزم به عایق‌بندی صوتی باشیم. اگر صداها در فضای شما آزاردهنده و بلند هستند، اجرای دیوار آکوستیک یک راه حل عالی است.

دیوارهای جداکننده آکوستیک از اجزاء مهم هر فضای اداری، هتلها، استودیوی ضبط موسیقی و یا ساختمان‌های مسکونی هستند. این دیوارها به جذب صدای اضافی و جلوگیری از ایجاد آلودگی صوتی کمک می‌کنند. دیوارهای اکوستیک انواع مختلفی دارد و هر کدام مزایای خاص خود را دارند.

یکی از رایج ترین انواع دیوارهای آکوستیک فوم آکوستیک است. برای پاسخ به سوال اینکه مواد سازنده دیوار آکوستیک چیست؟باید بدانید این دیوار از یک ماده سلول باز و انعطاف پذیر ساخته شده است که به طور موثر صدا را جذب می‌کند. فوم آکوستیک در رنگ‌ها و ضخامت‌های مختلفی وجود دارد. از آنجایی که فوم آکوستیک پتانسیل آتش گرفتن دارد، نباید در نزدیکی منابع گرما استفاده شود.

تله باس یکی دیگر از انواع محبوب دیوار آکوستیک است که نویزهای فرکانس پایین،که اغلب در استودیوهای ضبط زنده مشکل ساز هستند، جذب می‌کند. این دیوار معمولاً از مواد متراکم مانند فایبرگلاس یا پشم سنگ ساخته می‌شود و برای افزایش اثربخشی، می‌توان آنها را در گوشه‌ها قرار داد.

نوع دیگری از پنل‌های آکوستیک که برای تقویت صدا در یک فضا کاربرد دارند، پخش کننده آکوستیک است. پخش کننده‌ها پژواک صدا را کاهش می‌دهند و صدای واضح‌تری تولید می‌کنند زیرا امواج صوتی را به جای جذب پخش می‌کنند. دیوار آکوستیک پخش کننده اغلب در اندازه و شکلهای مختلف و از چوب یا فلز ساخته می‌شوند.

 

ویژگی‌های یک دیوار آکوستیک

در این قسمت قصد داریم بررسی کنیم که ویژگی های دیوار آکوستیک چیست؟ دیوار آکوستیک سه ویژگی کلیدی دارد. آنها قابلیت انعکاس، جذب یا انتشار صدا را دارند. برخی از این دیوارها تنها یک قابلیت دارند، در حالی که برخی دیگر به دلیل ساختار مواد، هر سه ویژگی را دارند.

جذب صدا: یکی از ویژگی‌های کلیدی دیوارهای اکوستیک قابلیت آنها در جذب صدا است. جاذب‌های صدا با گرفتن انرژی صوتی سطح نویز موجود در اتاق را کاهش می‌دهند و از عبور آن جلوگیری می‌کنند.

انتشار صدا: یکی دیگر از ویژگی‌های دیوارهای آکوستیک انتشار صدا است. هنگامی که به عنوان پخش کننده طراحی می‌شوند، پنل‌ها امواج صوتی را جذب نمی‌کنند، بلکه آنها را به طور یکنواخت در فضا پخش می‌کنند. به عنوان مثال، پخش کننده‌ها در سالن‌های کنسرت استفاده می‌شوند.

انعکاس صدا: دیوارهای آکوستیک مانع از عبور امواج صوتی از سطوح می‌شوند و آنها را به محیطی که منبع صدا در آن قرار دارد باز می‌گرداند.

دیوارهای آکوستیک جاذب و منتشر کننده‌ اغلب در یک اتاق با هم استفاده می‌شوند تا کیفیت صوتی مطلوبی حاصل شود.

 

بهترین دیوار آکوستیک - نانوتوس

مزایای استفاده از عایق صوتی در ساختمان

مزایای استفاده از عایق صوتی یا دیوار آکوستیک همچون دیوار اسپیندرال چیست؟ نصب پنل‌های عایق صوت در ساختمان مزایای زیادی به همراه دارد که در ادامه به بررسی تعدادی از آنها می‌پردازیم.

  • بهبود کیفیت آکوستیک

با حذف کردن کردن صداهای اضافی با استفاده از عایق صوتی، می‌توان صداهای دیگر را واضح‌تر شنید. این امر منجر به بهبود درک گفتار در اتاق‌های سخنرانی یا مکان‌های اجرا می‌شود.

  • کاهش آلودگی صوتی

آلودگی صوتی صداهای بلند و ناخوشایندی است که می‌تواند اثرات منفی بر سلامت و تندرستی داشته باشد. قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد می‌تواند منجر به استرس، اختلال خواب، اختلال شنوایی و سایر مشکلات سلامتی شود. همچنین عملکرد شناختی، بهره‌وری و ارتباطات را کاهش می‌دهد.

بنابراین، نصب اجزایی که آلودگی صوتی را کاهش دهند، راهکاری عالی برای افزایش بهره‌وری و آرامش‌‌بخش‌تر کردن فضا است. صرف نظر از محیط، دیوارهای آکوستیک به میزان قابل توجهی صداها و پژواک صدا را کاهش می‌دهد، فضا را عاری از آلودگی صوتی می‌کند و سلامت افراد را بهبود می‌بخشد.

  • افزایش بهره‌وری

استفاده از عایق صوتی در محیط‌های اداری باعث بهبود سطح بهره‌وری کارکنان و آکوستیک نامناسب اداری باعث کاهش تمرکز و افزایش استرس می‌شود. با پنل‌های آکوستیک، می‌توانید محیطی آرام ایجاد کنید که می‌تواند به بهبود تمرکز کارمندان خود کمک کند.

  • بهبود زیبایی شناسی

اگر عایق صوتی تزئینی را انتخاب کنید که با موضوع فضای ساختمان شما مطابقت داشته باشد، می‌توانند زیبایی شناسی را به اندازه آکوستیک بهبود بخشید. در حالی که دیوارهای رنگ شده ظاهر خوبی دارند، افزودن عناصر طبیعی مانند چوب به دیوارها می‌تواند به هر اتاق ظاهری پیچیده‌تری بدهد. پنل‌های عایق صوتی برای پنهان کردن عیوب دیوار یا سقف نیز کاربرد دارند.

 

قیمت دیوار آکوستیک - نانوتوس

سخن آخر

دیوارهای آکوستیک یک راهکار عالی برای کاهش نویز و صداهای محیطی هستند و در هر اندازه، شکل و طرح موجودند. همچنین، این دیوارها همراه با بهبود کیفیت صدا، اهداف تزئینی و افزایش بهره‌وری را محقق می‌سازند. در این مقاله سوال دیوار آکوستیک چیست و مزایای آن را بررسی کردیم. درصورتی که در این باره سوالی داشتید با ما تماس بگیرید. کارشناسان نانوتوس آماده پاسخگویی به شما هستند.

شرکت نانو پودر توس به عنوان یکی از تأمین کنندگان و مجریان سیستم‌ ساختمانی LSF ، ارائه دهنده دیوار جداکننده آکوستیک در اجرای سیستم LSF است. در ساخت این دیوارهای جدا کننده آکوستیک از عایق پلی یورتان سلول باز و سایر پنل‌های آکوستیک مرغوب استفاده شده که عایق‌بندی صوتی بسیار با کیفیت را برای ساختمان شما ارائه می‌دهد.