مزایای استفاده از رنگ نمای ساختمان چیست؟

 استفاده از رنگ نما به دلیل اینکه ظاهر ساختمان‌ها را بهبود می‌دهد، یکی از عناصر رایج پروژه‌های نوسازی است.با این حال، کاربرد رنگ نمای ساختمان مزایای دیگری علاوه بر بهبود ظاهر بصری دارد.

مهم ترین مزایا رنگ نمای ساختمان چیست؟

  • محافظت از نمای بیرونی ساختمان در برابر شرایط آب و هوایی

باران، باد، برف، آتش سوزی و سایر پدیده‌های طبیعی به نمای ساختمان آسیب می‌رساند.

استفاده از رنگ نمای ساختمان با کیفیت به محافظت از ساختمان در برابر این آسیب‌ها کمک می‌کند. امروزه انواع رنگ‌های نمای ساختمان از جمله رنگ نمای اکریلیک نما که دوام کافی جهت محافظت از نمای ساختمان در برابر آسیب‌های آب و هوایی را دارد در بازار موجود است.

برخی از رنگ‌های نما کاملاً می‌توانند از جذب رطوبت و ایجاد کپک نیز جلوگیری کنند. رنگ نمای ساختمان با کیفیت بالا همچنین می‌تواند به محافظت از نمای بیرونی ساختمان در برابر گرد و غبار و حشرات کمک کند.

رنگ دیوارهای داخلی ساختمان

  • افزایش ارزش ساختمان

امروزه ساختمان‌ ها عموماً از سرمایه‌گذاری‌های مهم محسوب می‌شوند و با هر بار نوسازی ارزش فروش مجدد ساختمان حفظ یا افزایش می‌یابد.

حفظ جذابیت ظاهر ساختمان با رنگ‌آمیزی جدید راهی بهینه برای افزایش ارزش فروش آن است و خریداران بالقوه را نیز جذب می‌کند.

همچنین، استفاده از رنگ نمای ساختمان یکی از مقرون به صرفه ترین و ساده ترین راه‌ها برای به روز رسانی ظاهر ساختمان‌ها است.

  • تغییر سبک ساختمان

سبک‌های پر طرفدار نمای ساختمان‌ها با توجه به تغییر سلیقه افراد به مرور زمان تغییر می‌یابد. می‌توان از رنگ نمای ساختمان جهت به روز رسانی سبک نمای ساختمان و مطابق با سلیقه کنونی استفاده نمود.

اعمال یک لایه رنگ نما باعث می‌شود تا کل ساختمان شما جدید به نظر برسد و حتی ویژگی‌های دیگر ساختمان را بهبود بخشد.

  • رفع عیوب سطحی نما

رنگ آمیزی نمای ساختمان می‌تواند بسیاری از عیوب ظاهری نمای ساختمان را برطرف نماید. عیوب جزئی که به سختی قابل مشاهده هستند مانند خراش، کپک، شوره و پوسیدگی به راحتی با انجام تعمیرات جزئی و استفاده از رنگ نمای ساختمان پوشش داده می‌شوند و یک نمای ساختمانی که تقریبا بدون ایراد است ایجاد می‌کنند.

  • افزایش طول عمر تزئینات و کنده‌کاری‌های نمای ساختمان

دیوارپوش و تزئینات نمای ساختمان در معرض آلودگی، رطوبت و سایر آسیب‌های محیطی هستند.

مراقبت از این موارد بسیار مهم است تا نمای ساختمان شما همچنان جذابیت ظاهری داشته باشد. علاوه بر تمیز کردن و نگهداری مناسب از این عناصر نمای ساختمان، اعمال رنگ نمای باکیفیت روی آنها باعث می‌شود که کاملاً نو به نظر برسند.

رنگ نمای ساختمان به محافظت و ایزوله کردن تزئینات و کنده‌کاری‌های نمای ساختمان از عناصر بیرونی کمک می‌کند و باعث افزایش ماندگاری آنها برای مدت طولانی تری می‌گردد.

  • محافظت در برابر پوسیدگی و لکه دار شدن نما

رنگ نمای قدیمی ممکن است با گذشت زمان شروع به پوسته پوسته شدن یا ایجاد لکه‌های شوره کند.

در این شرایط، وقت آن است که نمای ساختمان را مجدد رنگ آمیزی کنید. قبل از اعمال رنگ نمای جدید برای ساختمان، لازم است اقداماتی برای پاک کردن رنگ پوسیده قدیمی، پر کردن سوراخ‌ها یا ترک‌ها و تمیز کردن دیوارها انجام شود.

استفاده از رنگ نمای جدیدی که کیفیت بالایی دارد، در برابر پوسته شدن مقاوم است و در دفع لکه‌های مختلف عملکرد خوبی دارد، تا سال‌های متمادی جذابیت بصری نمای ساختمان را حفظ می‌کند.

رنگ نانو ساختمان

  • تنوع الگوها و رنگ‌ها

امروزه طیف گسترده‌ای از رنگ‌های نمای ساختمان از جمله رنگ اکریلیک، رنگ لاتکس و رنگ روغن با بیش از هزاران فام رنگ موجود می‌باشد که این امکان را می‌دهد تا تمام گزینه‌های رنگی و الگوهای مختلف را بررسی کنید.

قبل از تصمیم به انتخاب مناسب‌ترین رنگ برای نمای یک ساختمان، می‌توان ترکیب رنگ‌های مختلف را مقایسه نمود و بهینه‌ترین گزینه‌ را انتخاب نمود.

اگر مطمئن نیستید که چه رنگ‌هایی مکمل یکدیگر هستند یا اینکه چه رنگ خاصی با ساختمان شما هماهنگ است، می‌توانید از متخصصان حوزه رنگ‌های ساختمانی مشاوره بگیرید.

آن ها می‌توانند ترکیب رنگ‌های مختلف و ایده‌هایی در مورد ایجاد تمایز برای ساختمان شما ارائه دهند.

  • ایجاد تمایز برای نمای ساختمان‌ها

یک پوشش رنگ جدید برای نمای ساختمان شما در مقایسه با ساختمان‌های دیگر باعث ایجاد تفاوت و تمایز می‌گردد و تأثیر ویژه‌ای بر رهگذران خواهد داشت.

به خصوص رنگ‌های روشن که عموماً خانه شما را از بقیه متمایز می‌کند. انتخاب رنگی که مناسب سبک، محله، محوطه سازی و ساختمان شما باشد، برای بهتر جلوه دادن ساختمان و حفظ یا افزایش ارزش آن ضروری است.

  • محافظت در برابر رطوبت

رطوبت یک آسیب جدی برای نمای خارجی ساختمان است که استفاده از رنگ نمای ساختمان می‌تواند به جلوگیری از این آسیب کمک کند.

رطوبت بیش از حد که در طول فصول بارانی رخ می‌دهد باعث تضعیف نمای چوبی، ایجاد لکه‌های آب یا نشت به داخل ساختمان می‌گردد.

رنگ آمیزی نمای ساختمان با استفاده از رنگ‌های ضدآب می‌تواند از ساختمان در برابر مشکلات مربوط به رطوبت محافظت کند.

بررسی مزایا و معایب رنگ آکریلیک نما | شرکت مطالعاتی نانو پودر توس

انتخاب رنگ نمای ساختمان با کیفیت

در هنگام خرید رنگ نمای ساختمان، اگر از مشخصات و ترکیبات رنگ‌ها آگاهی داشته باشید، می‌توانید رنگ با کیفیت را از قوطی آن تشخیص دهید.

برخی از نماهای رنگ آمیزی شده پس از گذشت سالهای اندکی کیفیت اولیه خود را از دست داده و پوسته پوسته می‌شوند، در حالی که برخی دیگر که در زمان قبل‌تری انجام شده‌اند، هنوز جلوه خوبی دارند.

دلیل این اتفاق استفاده از رنگ نمای باکیفیت و اعمال درست آن روی سطح می‌باشد. این نوع رنگ‌های با کیفیت دوام بیشتری از رنگ‌های ارزان قیمت دارند.

هنگام خرید رنگ نمای ساختمان، فاکتورهای زیر برای انتخاب رنگ نمای با کیفیت را می‌توان مورد توجه قرار بگیرد:

رنگدانه‌های مناسب. رنگدانه‌های باکیفیت رنگ باعث می‌شوند تا تنها با اعمال یک لایه رنگ، پوشش کاملی به دست آید.

رنگ‌هایی با رنگدانه‌های بی کیفیت اغلب باید در چندین لایه اعمال شوند. این به معنای کار بیشتر است که خرید رنگ با کیفیت پایین را به یک تصمیم مالی نادرست تبدیل می‌کند.

درصد بالایی از مواد جامد. مواد جامد همان چیزی است که پس از خشک شدن رنگ روی دیوار باقی می‌مانند.

میزان درصد بیشتر از 45 درصد حد خوبی در نظر گرفته می‌شود. هرچه میزان مواد جامد بالاتر باشد، بهتر است، زیرا شما با یک پوشش متراکم تر و بادوام تر مواجه خواهید بود.

با این حال، توجه داشته باشید که برخی از شرکت‌ها پرکننده‌های ارزان‌قیمتی را برای افزایش درصد مواد جامد اضافه می‌کنند که در نتیجه باید از انتخاب رنگ‌های ارزان قیمت با سطح مواد جامد بالا اجتناب کنید.

وجود رزین تمام اکریلیک. رنگدانه‌ها، ضد قارچ‌ها و سایر مواد جامد را که لایه واقعی رنگ را تشکیل می‌دهند، کنار هم نگه می‌دارد.

رنگ لاتکس یا رنگ تمام اکریلیک ذاتاً نسبت به رنگ وینیل یا وینیل اکریلیک در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم تر است.

بسیاری از شرکت‌های تولید رنگ از اکریلیک اصلاح‌شده برای خطوط تولید رنگ فضای داخلی و از تمام اکریلیک برای رنگ‌های نمای درجه یک ساخته شده برای تحمل شرایط آب و هوایی متغیر استفاده می‌کنند.

یافتن طیف رنگ مناسب. انتخاب و مقایسه رنگ‌ها نیاز به حوصله و زمان زیادی دارد. دلیل وجود تعداد زیادی ساختمان با نمای سفید رنگ نیز می‌تواند همین مسئله باشد. خوشبختانه، شرکت‌های تولید رنگ در حال برطرف کردن این مشکل هستند.

بسیاری از آنها نمونه ترکیب رنگی ارائه می‌دهند که ترکیب رنگی را برای سایدینگ و تزئینات پیشنهاد می‌‌دهد.

شرکت‌های دیگر نیز رویکردهای دیگری را ارائه کرده‌اند.

به عنوان مثال اگر ساختمانی با نمای کلاسیک یا حتی کلاسیک مدرن دارید، پالت‌هایی در بازار موجود هستند که طیفی از رنگ‌های تاریخی را ارائه می‌دهد.

اکثر فروشندگان رنگ نیز به شما کمک می‌کنند تا رنگی مناسب انتخاب نمایید. برخی نرم افزارها، طرحی از رنگی که مطابق با ساختمان شماست را ارائه می دهند.

به عنوان مثال، عکسی از خانه را اسکن می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند تا رنگ را روی کامپیوتر آزمایش کنید.

آماده سازی مناسب سطح. حتی بهترین رنگ نما نیز در صورت اعمال نادرست ممکن است ماندگاری طولانی نداشته باشد.

همواره هنگام رنگ آمیزی هر سطحی که مراقبت نشده است، می‌بایست از آستر استفاده نمود تا سطح آب‌بندی شود و بستری برای چسباندن لایه‌های رویی ایجاد شود.

پرایمرهای آلکیدی برای چوب‌ها بهترین انتخاب هستند، زیرا گره‌های چوب را بهتر می‌پوشانند.

پرایمرهای مبتنی بر آب نیز انتخاب خوبی هستند. رنگ‌های بر پایه آب با هر دو نوع پرایمر سازگار هستند. رنگ آمیزی مجدد، فقط در صورت لزوم می‌بایست انجام شود.

اگر رنگ ترک خورده یا پوسته پوسته نشده است، ممکن است نیازی به اعمال رنگ مجدد نباشد. بعضی رنگ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بر روی هر رنگ موجود بدون بتونه کاری یا سنباده زدن قابل اعمال شدن هستند.

رنگ‌های نمای ساختمان تنوع زیادی دارند. دانستن این موضوع که چگونه از میان مجموعه قوطی‌های شبیه به هم بهترین و باکیفیت ترین رنگ انتخاب شود، منجر به اجرای رنگ نمای بادوام و ماندگار برای سال‌های متمادی می‌گردد.